Jak zaoszczędzić na OC samochodowym – 11 porad

Podczas szukania oszczędności na zakupie polisy OC możemy wykorzystać poniższe triki. Nie, nie zachęcamy absolutnie do nie płacenia tej stawki, gdyż nawet krótka przerwa w kontynuacji opłat może zakończyć się karą rzędu 4 tys.

 1. “Wyprowadź” się z miasta. Mieszkańcy dużych metropolii płacą dużo wyższe stawki OC, ze względu na większe ryzyko kolizji z innymi pojazdami. Wystarczy, że formalnie wyprowadzisz się za miasto i stawka OC może spaść nawet o kilkaset złotych.
 2. Weź współwłaściciela. Nie mając wypracowanych jeszcze zniżek możemy “zaprosić” kogoś bliskiego do współposiadania z nami auta i korzystać z jego zniżek. Pamiętajmy, że osoba taka ryzykuje swoimi, dotychczas wypracowanymi zniżkami.
 3. Zakup pakietu dealerskiego. Oczywiście dotyczy to zakupu nowego samochodu. Wtedy to w cenie 1-3% wartości samochodu otrzymamy jego ubezpieczenie. Oferta atrakcyjna w momencie gdy jesteśmy młodym kierowcą bądź nie posiadamy wypracowanych zniżek.
 4. Dokonaj porównania różnych Towarzystw Ubezpieczeniowych. Różnica w wysokości składek dla tego samego kierowcy i samochodu może sięgać nawet 1 tyś. zł. Warto zatem poświęcić 1h na analizę ofert ubezpieczeniowych.
 5. Kup młodszy samochód. Myślałeś o zmianie aktualnego samochodu na jego młodszy odpowiednik? Z naszych kalkulacji wynika, że “odmłodzenie” samochodu o 8 lat (Golf 1.4) może dać nam 200 zł oszczędności, może i nie za dużo, ale zawsze jest to jakiś motywator do zmiany na młodszy model.
 6. Zbieraj zniżki. Bądź uważnym i bezpiecznym kierowcą a z czasem Ci się to odpłaci w postaci zniżek. Przy aktualnych cenach OC każde 10% może być na wagę złota. Czyli zanim wejdziesz z kimś współudział warto to przemyśleć po trzykroć.
 7. Zmień ilość przejeżdżanych kilometrów rocznie. Niektóre TU biorą pod uwagę ilość kilometrów, które pokonujesz rocznie. Warto przemyśleć czy nie rozłożyć tych dystansów na dwa auta, jeżeli są takie w rodzinie. Jeżeli nie ma możliwości ograniczenia kilometrówki, warto poszukać ubezpieczyciela nie biorącego tego aspektu pod uwagę.
 8. Wybierz obsługę przez internet. Często takie oferty będą znacznie tańsze od tradycyjnej obsługi. Oszczędzimy nie tylko pieniądze, ale i czas poświęcony na dojazd i wizytę w placówce.
 9. Bądź lojalny. Czasami warto zostać przy tym samym Towarzystwie Ubezpieczeniowym dzięki czemu możemy zostać nagrodzeni zniżkami lojalnościowymi, bez względu na dotychczasową historię szkodowości. Trwa to zazwyczaj kilka lat, ryzyko jest takie, że towarzystwo może zmienić swoją polityką dla “wiernych” klientów na mniej korzystną bądź przestać istnieć na rynku.
 10. Negocjuj stawki. Agenci ubezpieczeniowi zwykle mają pewne “widełki” cenowe do manewrowania. Jeżeli nie będziemy się targować zawsze dostaniemy najwyższy pułap z tego przedziału. Większość z nich pracuję na prowizji, czyli im mniej damy im zarobić, tym więcej my zaoszczędzimy,  a agent odbije to sobie na mniej świadomym kliencie
 11. Łącz różne ubezpieczenia. Czy wiesz, że u niektórych ubezpieczycieli wykupienie ubezpieczenia mieszkania od NW razem z samochodowym OC wyniesie mniej niż kupno samego OC, czyli mamy ubezpieczony dom i samochód i jeszcze oszczędzamy. Same korzyści!

Teraz jak już wiesz, w jaki sposób możesz oszczędzić sporą kwotę na zakupie OC, być może będziesz mógł sobie pozwolić na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC bądź Assistance, co w przypadku jakieś straty, awarii bądź kolizji zwróci Ci się podwójnie.